Pastatų ugnies aptikimo ir signalizavimo sistemos skiriasi savo svarba ir sudėtingumu. Mažesniuose pastatuose gali būti įrengti vos pora telefonų aparatų, kurių skaičiai renkami ranka, ir keletas signalizacijų. Kad ir kaip būtų, dideliuose pastatuose gali tekti įrengti sudėtingą sistemą, kuriai priklausys daugybė automatinių ugnies aptikimo įrenginių, telefonų aparatai, kurių skaičiai renkami ranka, ir signalizacijos, prijungtos prie daugybės vidinio bendravimo sistemų.
Nesvarbu, kokia sistema naudojama pastate, ji turi būti su efektyviai signalizuoti nelaimės atveju. Jeigu ugnies aptikimo ir signalizavimo sistemose yra rankinės aktyvacijos įrenginiai (stiklo išdaužimo, rankinio rinkimo punktai), tai jais turi būti lengva naudotis bei lengva pasiekti visiems pastato naudotojams.
Garsinės sistemos garso stiprumas turėtų būti tolygus visame pastate. Signalizacija, garsesnė už 120 dB neturėtų būti naudojama, nes nuo stipresnio garso gali pradėti skaudėti ausys, žmonės gali sutrikti ir pasiklysti. Pernelyg garsi signalizacija gali užslopinti kitus, galimai naudingus garsus.
Siekiant, kad garsas pastate būtų optimalus, geriau įrengti daugiau tylesnių signalizacijų nei kelias labai garsias. Tai palengvins žodinę komunikaciją nelaimės atveju.
Papildomų įrenginių, kurie suteikia vaizdinius ir taktilinius pranešimus, įrengimas yra būtinas, nes, iškilus pavojui, bus įmanoma įspėti visus pastato naudotojus, jų tarpe ir neprigirdinčius ar kurčiuosius žmones.
Viešojo naudojimo pastatuose turėtų būti įrengtos vaizdinės signalizacijos (dar vadinamos stroboskopinėmis šviesomis, ksenono švyturiais, mirksinčiais arba labai intensyviais švyturiais).
Vaizdinių signalizacijų vietos turėtų būti atsakingai apsvarstytos, nes mirksinčios šviesos turi būti aiškiai matomos, jų negali dengti kolonos ar baldai. Kai kuriose vietose galima įrengti keletą vaizdinių signalizacijų.
Naudojant vaizdines signalizacijas, galimi neigiami poveikiai pvz., žmonėms, kurie itin jautrūs mirksinčioms šviesoms. Jas pamatę, kai kurie žmonės gali išsigąsti ir pasiklysti, juos gali ištikti epilepsijos priepuoliai. Tam, kad tokių problemų rizika sumažėtų, reikėtų sumažinti šviesų dažnį iki keturių ar net dviejų hercų.
Pranešimų gavikliai, siunčiantys jutiminius signalus, kad aliarmas jau prasidėjo, yra itin naudingi tam tikrų pastatų vidaus vietose: kontorose, kolegijose, kuriose personalas ir studentai gali gauti šiuos įrenginius ir būti puikiai informuojami apie esamą padėtį. Tokiose sistemose yra centriniai siųstuvai, kurie nuolatos sujungti su ugnies aptikimo sistemų valdymo skydeliais. Aktyvuotas siųstuvas siunčia įspėjimą į asmeninius žinučių gaviklius, kuriuos nešioja tuo metu pastate esantys žmonės. Žinučių gavikliai gali būti naudojami ir viešiems pranešimams, ir asmeninėms žinutėms gauti.
Asmeniniai žinučių gavimo aparatai gali būti naudojami naktimis viešbučiuose, bendrabučiuose ar kitose gyvenamosiose vietose. Po aktyvavimo jie pradeda skleisti stiprią stroboskopinę šviesą, be to, įsijungia vibracija. Taip bus perduodami vaizdiniai ir jutimimiai pranešimai apie prasidėjusį pavojų.
Dizaineriai, projektuotojai ir statybininkai, pagal būsimo pastato dydį ir jo išdėstymą turėtų iš anksto nuspręsti, kiek rankinių signalizacijos aktyvavimo vietų jiems reikės įrengti. Kad ir kaip būtų, jeigu pastatas vientisos struktūros, tokios vietos turėtų būti įrengiamos vienos nuo kitų vienodais atstumais.
Stiklo išdaužimo vietos įrengiamos 900 mm – 1200 mm virš grindų ir 500 mm atstumu nuo bet kokio vidinio kampo. Tokių vietų negalima niekuo užstatyti arba įrengti prasto matomumo zonose. Šalia rekomenduojama palikti 900 mm pločio tuščią zoną, kad tokią sistemą būtų lengva aktyvuoti.
Stiklo išdaužimo įrenginiai yra valdomi vienu delno ar kitu galūnės dalies judesiu. Nereikėtų įrenginėti sistemų, kurios valdomos rankomis, labai greitais rankų judesiais. Stiklo išdaužimo įrenginiai turėtų būti žalios spalvos, lengvai atpažįstami, ryškiai skirtis nuo foninės aplinkos ir įrengti netoli išėjimų. Reikėtų iš anksto apsvarstyti, ar šiuos įrenginius pasieks judėjimo problemų turintys asmenys. Tinkamam sprendimui nulemti nėra jokio konkretaus patarimo. Verta prisiminti, kad tokių įrenginių turi būti įrengta kuo daugiau kiekviename pastate.