Automatinės bei elektrinės durų varstymo sistemos skatina naudotis pastatais. Įrengus tokias sistemas, naudotojai sutaupo savo jėgų, ypač tada, kai reikia varstyti laukujas ar vestibilių duris. Šias sistemas pravartu įrenginėti vidinėse duryse, jeigu dėl saugumo jos beveik visada atidarytos.
Elektra valdomos durys gali atsidaryti pačios, o gali būti atidaromos ir rankiniu būdu.
Automatinė durų sistema įrengiama slankiosiose, varstomose ar balansinėse duryse. Tokiais atvejais durys gali būti varstomos automatiškai arba rankiniu būdu. Tinkamiausias sprendimas priklauso nuo pastato paskirties, naudojimo dažnumo, esančios erdvės ir nuo to, kokių reikia papildomų saugumo įrangų.
Slankiosios durys gali būti viengubos, dvigubos arba vadinamosios teleskopinės (kai dvejas ar daugiau durų vienu metu galima stumti į kurią nors vieną pusę). Slankiosios durys gali būti tiesios, išlenktos ar sulankstomos.
Kad ir kurį variantą pasirinktumėte, naudotojai turi žinoti, į kurią pusę atsidarys durys ir ar jos atsidarys iki galo. Būtų logiškiausia, jei durys atsivertų per vidurį. Jeigu durys, pvz., vadinamosios teleskopinės, prasiveria šone, o ne per vidurį, tai pirmą kartą žmonėms gali būti sunku susigaudyti, kaip jomis naudotis. Slankiosios durys yra daug patogesnės už besivarstančias, nes pirmosios nesukelia kliūčių.
Varstomosios durys gali būti viengubos arba dvigubos; jos gali būti įrengtos prie jau egzistuojančių durų arba kaip atskiras naujo pastato vienetas. Tokio tipo durys užima daugiau vietos, nei slankiosios durys, be to, abiejose varstomųjų durų pusėse reikia palikti pakankamai laisvos erdvės manevrams atlikti.
Balansinėmis durimis (jos dažniausiai viengubos) veiksmas visada atliekamas vienu kartu. Tokios durys tinkamos ten, kur labai mažai erdvės. Atidarytos jos neišsikiša į išorę tiek, kiek įprastinės varstomosios durys. Kad ir kaip būtų, šio tipo durys nėra populiarios – neįprastas atsidarinėjimo būdas nesuprantamas kai kuriems žmonėms.
Kad ir kokio tipo durys bus įrenginėjamos, svarbiausia – aplink jas palikti pakankamai bekliūtės erdvės, kad žmonės lengvai galėtų prie durų prieiti ir per jas pereiti. Taip pat, reikėtų pasvarstyti, kiek žmonių galimai naudosis pastatu. Priėjimas prie durų turi būti be kliuvinių, jo neturėtų kirsti galimi pėsčiųjų srautai. Visiškai automatizuotos durys privalo būti įrengtos taip, kad žmonės jų neaktyvuotų to nenorėdami.
Visiškai automatizuotos durys atsidaro sureagavusios į judesį arba į šalia atsiradusį objektą. Saugumo įtaisai sustabdo durų užsidarymą, jeigu jų angoje stovi žmogus. Jutikliai, kiti saugumo įtaisai aptinka net ir labai lėtai judantį arba vietoje stovintį žmogų. Neturėtų būti naudojamos tokios automatinės varstomosios įrangos, kurios reaguoja tik į tam tikrame aukštyje atsiradusią kliūtį.
Durų aktyvacinė įranga turėtų sureaguoti ir atverti duris, žmogui priartėjus 1400 mm atstumu. Žmogui turi būti suteikta pakankamai laiko (maždaug 5 sekundės) pereiti automatiškai varstomąsias duris, prieš joms užsiveriant.
Prisilietimu aktyvuojamos automatinės durys gali būti valdomos mygtuko, įrengto ant sienos ar stulpelio, paspaudimu, nuotolinio valdymo siųstuvu, pridėjus kortelę ar ja perbraukus specialų įtaisą.
Ant sienos ar stulpelio pritvirtinti mygtukai turėtų vizualiai skirtis iš aplinkos ir būti pažymėti Tarptautiniu prieigos simboliu.
Ant sienų ar stulpelių tvirtinami mygtukai turi būti 750 mm – 1000 mm aukštyje ir ne arčiau kaip 1000 mm nuo atsidariusių varstomųjų priekinės dalies ir tokiu pat atstumu nuo slankiųjų durų.
Varstomosios durys turi veikti taip, kad po durų aktyvavimo žmogui nereikėtų saugantis nuo jų atsitraukti.
Prisilietimu valdomos durys automatiškai atsidaro švelniai palietus, pastūmus ar patraukus. Po tam tikro laiko tokios durys užsidaro panašiai kaip tos, kuriose įrengti savaiminio užsidarymo įtaisai. Prisilietimu valdomos durys tinkamiausios ten, kur nedidelis žmonių judėjimas.
Jeigu durys užsidarinėja, tai joms sulaikyti panaudota jėga negali viršyti 67 niutonų. Jei aktualu, galite apsvarstyti papildomų jutiklių įrengimo klausimą.
Žmogus, naudojantis bet kokio tipo automatines duris, nei viename to proceso etape negali būti žalojamas (pvz., suspausti pirštai, nubrozdinti krumpliai ir t.t.). Todėl durys ir jų funkcionavimo įranga turi veikti be priekaištų.
Varstomosios ir balansinės durys turi sustoti aiškioje jų sustojimo vietoje, kad neužkliudytų praeivių.
Prisilietimu valdomos durys, nesvarbu kokios: slankiosios, varstomosios ar balansinės, kartu atliekančios ir evakuacinių durų funkciją, turi būti su įranga, dėl kurios, kilus gaisrui, durys atsidarinėtų rankiniu būdu.
Prisilietimu valdomos durys dažniausiai yra įrengiamos moderniuose pastatuose. Gaisro atveju, turi suveikti rankinio durų atidarymo funkcija. Kad ir kaip būtų, jeigu ugniai atsparios durys yra įrengtos pastato viduje, jos turi užsiverti automatiškai, išlikus galimybei jas turi būti įmanoma atidaryti rankiniu būdu. Gaisro metu, rankiniu būdu valdomos slankiosios ir varstomosios durys gali būti sunkiai varstomos ir tada daugeliui žmonių gali būti per sunku jas skubiai atidaryti, ypač jeigu durys atidaromos į priešingą pusę.
Durų valdymo įrenginys turi būti netoli rankenos, bet ne toliau kaip 200 mm nuo rėmo ir 750 mm – 1000 mm aukščiau grindinio.