Girdėjimo stiprinimo sistemos suteikia kurtiems žmonėms galimybę per jų klausos aparatus gauti sustiprintą, foniniu triukšmu nesuterštą garsą. Tokios sistemos privalo būti įrengtos tose vietose, kur komunikacija yra itin svarbi: teatruose, kino salėse, sporto salių žiūrovų zonose, susitikimų kambariuose, paskaitų auditorijose ir klasėse, maldų bei garbinimo erdvėse; priimamuosiuose kambariuose, paslaugų ir informacijos teikimo vietose (langeliuose).
Renginių vietose: koncertinėse salėse, teatruose, kino salėse ir kitose auditorijose bei didelėse klasėse ar susirinkimo kambariuose girdėjimo gerinimo sistemos turėtų būti visada.
Tokios sistemos turi būti įrengtos ir kambariuose, kur galimai vienu metu bus maždaug 50 žmonių; yra garso stiprinimo sistemos; grindų plotis viršija 100 kvadratinių metrų ir įrengtos sėdimosios vietos.
Mažesnėse klasėse, susirinkimų kambariuose bei kitokiose vietose: priimamojo zonos staluose, mokėjimų langeliuose ir dalykinių pokalbių kambariuose privalo būti instaliuota girdėjimo stiprinimo sistema arba padėti nešiojami tokios sistemos įrenginiai.
Jeigu yra įrengtos girdėjimo stiprinimo sistemos (nuolatinės ar nešiojamos), tai 4% įrengtų vietų turi būti su imtuvais. Tokioje salėje turi būti ne mažiau kaip 2 imtuvai.
Atstumas tarp bendraujančių ženklais ar skaitančių iš lūpų žmonių negali būti didesnis kaip 15 metrų, toje patalpoje privalo ir būti puikus apšvietimas. Kai kurie žmonės komunikuoja mišriai: pvz., skaito iš lūpų, atsako kūno ženklais ir tuo pačiu naudojasi girdėjimo gerinimo sistema. Tokiu atveju, girdėjimo gerinimo sistema turi būti įrengta taip, kad kiekvienas žmogus ja galėtų naudotis 15 metrų atstumu.
Įrengus girdėjimo gerinimo sistemą, ji turi būti patikrinta komisijos, testuojama girdėjimo sutrikimų turinčių žmonių, kad būtų užtikrintas optimalus jos veikimas. Jeigu tokios sistemos yra įrengtos, tačiau neprijungtos prie jokios garsiakalbių sistemos, tada jose turi būti (arba jos turi būti prijungtos) garsiniai vaizduokliai ar garsą stiprinantys garsiakalbiai.
Prieš įrengiant tokias sistemas, svarbu atsižvelgti į specialistų nuomonę.
Indukcinių kilpų sistemos
Indukcinių kilpų sistemos būna sudarytos iš garso slopinimo, stiprintuvo ir kilpos. Kilpa yra vadinamas atskiras laidas, kuriuo garsas yra perduodamas į asmeninį klausos aparatą. Tokia kilpa gali būti įrengta kambaryje ar kitoje zonoje, užkabinama žmogui ant kaklo. Ji gali būti tiek stacionariai pritvirtinta, tiek nešiojama.
Stiprintuvas gali būti tiesiogiai sujungtas su garso šaltiniu: televizoriumi, DVD ar vaizdo grotuvu, mikrofonu ir pan. Siunčiamas garsas yra sustiprinamas ir persiunčiamas į vadinamąją kilpą. Kai klausos aparatą naudojantis žmogus atsiranda netoli kilpos, įrenginys pagauna siunčiamą signalą ir paverčia jį garsu.
Tokia sistema bus naudinga tik tuo atveju, jeigu klausos aparato savininkas savo įrenginyje pasirinks indukcinę garso sumažinimo funkciją. Klausos aparatu reikia pasirinkti „T” poziciją arba užprogramuoti klausos aparatą priimti tokius signalus.
Klausos aparato mikrofonas sustiprina visus aplink esančių garso šaltinių skleidžiamus signalus, o tai gali sukelti problemų bandant išgirsti kalbą, ypač jeigu foninis triukšmas sklinda iš kelių šaltinių vienu metu. Indukcinių kilpų sistemomis galima sustiprinti vieno garso šaltinio skleidžiamą garsą ir sėkmingai pašalinti foninius ar identiškus garsus.
Indukcinių kilpų sistemos gali pagauti aplinkinių erdvių garsus ir kai kuriais atvejais tai gali tapti rimta problema.
Tokios problemos kyla tuomet, kai signalai yra surenkami ne iš tam tikrai kilpai priklausančios zonos. Kai kuriais atvejais gali kilti konfidencialumo problemos ar tiesiog sistema gali tapti nebenaudojama. Jeigu indukcinių kilpų sistemos yra instaliuotos į dalykinių pokalbių ar konsultavimo kambarius, o klausos aparatų nešiotojai, būdami šalia tokių vietų, netikėtai gali išgirsti konfidencialias diskusijas, tai galima manyti, kad jų aparatai priėmė signalą ne iš jų kilpai skirtos erdvės.
Būna, kad klausos aparatų turėtojai, sėdėdami viename susirinkimų kambaryje, priima signalus iš šalimais esančio susirinkimų kambario, kur taip pat instaliuota indukcinė kilpinė sistema. Tam, kad nekiltų tokių problemų, reikėtų labai gerai apgalvoti kiekvieno kambario kilpinio laido vietą.
Kai kuriais atvejais galima pagalvoti apie nešiojamą sistemą su mažesniu reguliuojamu kilpiniu laidu ar alternatyvaus tipo girdėjimo gerinimo sistemą.
Pastovios indukcinių kilpų sistemos
Nuolatinės sistemos kilpinis laidas gali būti įmontuotas pastato struktūroje, pavyzdžiui, grindyse ar pritvirtintas ant jų. Kad tokie laidai nebūtų pažeidžiami, jie turėtų būti padengti ne metaline danga (pvz., izoliaciniu vamzdžiu).
Kilpinio laido vieta turi būti parenkama kuo toliau metalinių objektų ir bet ko, kas galėtų sudaryti magnetinį lauką. Kilpinis laidas neturėtų būti įrengiamas netoli armatūros, sėdimų vietų su metaliniais rėmais, ryškaus apšvietimo sistemos, šviesos jungiklių ar bet kokio valdymo skydelio, kuriame yra transformatoriaus ritė. Visa tai gali prastinti signalo kokybę.
Vaizduokliai dažnai sukuria elektromagnetinius trukdžius, kurie gali paveikti indukcines kilpas, ypač įrengtas prie langelių ar priimamojo zonose.
Kilnojamos indukcinės kilpinės sistemos
Indukcinių kilpų sistema sąlyginai nedidelė bei lengva, todėl ją nesunku kilnoti iš vienos į kitą vietą. Tokias sistemas labai patogu naudoti didesniuose pastatuose. Užuot visus posėdžius rengę viename kambaryje, kuriame yra įrengta nuolatinė indukcinių kilpų sistema, galėtumėte pasirinkti kitokias patalpas, kuriose gali būti organizuojami įvairūs renginiai.
Nešiojama indukcinių kilpų sistema yra sudaryta iš kilpinio stiprintuvo, vieno ar dviejų mikrofonų ir kilpinio kabelio. Kilpinis kabelis gali būti įvairaus ilgio, todėl juo patogu aprūpinti skirtingo dydžio zonas. Kilpiniai kabeliai turi būti pritvirtinti, kitaip jie gali sukelti įvairių pavojų. Tokie kabeliai dažniausiai būna sudėti į nešiojamus lagaminėlius ar į specialias lentynas.
Dviejų žmonių bendravimui tinkamos nešiojamos indukcinės kilpinės sistemos dažnai naudojamos prie paslaugų langelių ar stalų, jei nėra įrengtos pastovios indukcinės kilpinės sistemos.
Ši sistema yra vientisa, jos nereikia nustatinėti, užtenka paprastai įjungti. Sistemos veikia pakrovus baterijas, kurios visada turėtų būti pilnai pakrautos. Jos įrengiamos langelio ar stalo lygyje, pačiame jų priekyje, kad klausos aparatą turintis žmogus galėtų be problemų naudotis sistema. Klausos aparate nustačius „T” poziciją, indukcinių kilpų sistemos pagauna kalbančiojo žmogaus garsą ir transformuoja jį į balsą aparate.
Nešiojamos indukcinių kilpų sistemos yra itin naudingos žmonėms, kuriems reikia laisvai judėti pastato viduje. Tokiu būdu jie nebūtinai turi būti vienoje vietoje, nes sistema gali naudotis visose pastato dalyse. Šias sistemas naudoja ligoninių konsultantai; žmonės, atliekantys rinkos tyrimus; konduktoriai bei traukinių darbuotojai ir pan.
Tokias sistemas taip pat naudoja ekskursijų, kelionių gidai senoviniuose pastatuose ir kitose lankytinose vietose. Klausos aparatų naudotojai puikiai girdi, jeigu stovi ne toliau kaip 5 metrus nuo gido.
Yra nešiojamų sistemų, kurios specialiai pritaikytos naudoti taksi automobiliuose ir autobusuose.
Girdėjimo stiprinimo sistemų žymėjimas
Garso gerinimo sistemos – įtvirtintos arba nešiojamos – turi būti pažymėtos tinkamais ženklais. Ženklai turėtų būti matomi įeinant į kambarį ar erdvę, kad žmonės suprastų, jog tokiomis sistemomis bus galima pasinaudoti. Pavyzdžiui, jeigu susirinkimams skirtame kambaryje yra įrengta indukcinių kilpų sistema, tai apie tai skelbiantis ženklas turi būti tiek prie tokio kambario durų, tiek pačiame kambaryje.
Jeigu yra galimybė naudotis indukcinių kilpų sistema prie parduotuvės prekystalio, tada apie tai įspėjantis ženklas turi būti ant parduotuvės lango ar ant pagrindinio įėjimo durų. Apie bet kurių girdėjimą gerinančių prietaisų buvimą turi būti įspėjama ženklais.