Lizdai, jungikliai ir valdymo skydeliai turi būti aiškiai matomi, visų pasiekiami, nesudėtingai naudojami, aiškaus dizaino. Jie turi aiškiai skirtis nuo aplink esančių paviršių, kad būtų gerai matomi. Skirti panašioms funkcijoms atlikti ar viename bloke esantys valdymo skydeliai bei jungikliai turėtų veikti tokiu pačiu būdu ir vienoda seka.
Visi lizdai, jungikliai ir valdymo skydeliai turi būti išdėstyti logiškai ir nuosekliai, kad nekiltų problemų jų ieškant.
Šviestuvų jungiklių vieta turi būti nuošaliau durų rėmų, durų rankenų aukštyje. Jeigu tikėtina, kad pastato naudotojai eis tam tikru maršrutu, pvz., nuo pagrindinio įėjimo iki vestibiulio, jungikliai turėtų būti įrengiami taip, kad einant ir jais naudojantis, maršrutas būtų apšviečiamas palaipsniui, neliekant tamsių teritorijų. Panašiai sistema turėtų veikti ir išeinant iš pastato. Išeinantys iš pastato žmonės turėtų be problemų išjungti šviesas.
Žmonėms nesaugu eiti per neapšviestą zoną tam, kad paspaustų šviesos jungiklį. Daugeliu atvejų reikėtų įrengti dvigubą ar net trigubą jungiklių sistemą. Dviguba sistema rekomenduojama pvz., viešbučio miegamuose kambariuose, kad žmonės galėtų reguliuoti apšvietimą būdami lovose ar įeidami į patalpą.
Automatinio apšvietimo sistemos, įrengtos laiptinėse ar koridoriuose, privalo būti sureguliuotos taip, kad prieš išsijungdamos šviestų pakankamai ilgai.
Visi lizdai, jungikliai ir valdymo skydeliai turi būti įrengti 500 mm nuo bet kokio kliuvinio ir vidinio kambario kampo. Rekomenduojami aukščiai yra pateikiami lentelėje žemiau. Prie valdymo skydelių, smulkių prekių automatų, kitokių produktų išdavimo įrenginių, mechanizmų ar mašinų turėtų būti palikta tuščia bent 900 mm pločio ir 1370 mm ilgio grindų zona.
Lizdų, jungiklių ir valdymo skydelių vietos:
Tipas | Rekomenduojamas aukštis virš grindų (mm) | Kitos detalės |
Šviesos jungikliai | 750–1200 | Ant sienos montuojami mygtukai išdėstomi durų rankenų lygyje, pakankamai toli nuo durų kraštų, kad būtų lengvai pasiekiami. |
Elektros rozetės, televizoriai ir telefonų lizdai. | 400–1000 | Jeigu kištukai bus dažnai naudojami, tai rozetės turi būti įrengiamos kuo aukščiau, kad jomis besinaudojantiems žmonėms netektų lankstytis. |
Jungikliai ir skydeliai (domofono mygtukai, ventiliatorių įjungimo ir šilumos reguliavimo mygtukai) | 750–1000 | Mygtukai, kuriais naudojantis yra svarbu tikslumas, turi būti įrengiami taip, kad kad jais lengvai galėtų naudotis tiek stovintys, tiek sėdintys žmonės. |
Prie signalizacijos sistemos prijungti mygtukai | 750–1200 | |
Elektros ir dujų matuokliai (jeigu reikia tik informacijos, bet ne valdymo) | 1200–1400 | Matuokliai nėra valdomi ranka, tereikia skaityti šalia jų esančią informaciją, todėl jie turėtų būti įrengiami akių lygyje ar aukščiau nei kiti prietaisai. |
Visi aukščiau minėti prietaisai įrengiami apgalvotai. Turi rastis mobilūs lubiniai keltuvai, automatiškai veikiančios užuolaidos/žaliuzės ir durų atsidarymo/užsidarymo įrenginiai.
Visi junginkliai ir rozetės, esantys pastato viduje, o taip pat ir balansinis jungiklis, esantis tarp gretutinių sienų turi būti aiškiai matomi ir skirtis iš aplinkos. Jeigu tokio jungiklio ir šalia esančių sienų tokia pati spalva, tai reikėtų perdažyti bent jau jo kontūrus, kad jį būtų galima greičiau pamatyti.
Visi jungikliai gali būti naudojami viena ranka, jų nereikia suimti, sukti. Jėga, kurios reikia bet kurio jungiklio valdymui, negali viršyti 22 Niutonų.
Lengviausia valdyti paprasto dizaino apšvietimą ir didelius jungiklius. Vienoje patalpoje neturėtų būti įrengta labai daug mygtukų, nes žmonės gali klysti juos naudodami.
Esant tam tikroms sąlygoms, gali būti naudingi infraraudonųjų spindulių šviesos jungikliai, kurie aktyvuojami automatiškai ir kurių nereikia reguliuoti rankomis.
Jeigu šalia yra dvi panašios, bet skirtingų funkcijų rozetės, tai jungiklis turėtų būti įrengtas ne šalia jų, bet kažkur kitur, kad nekiltų painiavos jį naudojant.
Gyvenamuosiuose namuose jungikliai turi būti tvirtinami prie sienos nišose, turint omenyje tai, kad galbūt ateityje bus norima instaliuoti nuotolinio valdymo sistemą.
Lengviau naudotis jungikliais, kurie yra įrengti ne ant vertikalių, o ant nuožulnių paviršių. Paviršių nuožulnumas negali būti mažesnis kaip 15 laipsnių.
Jeigu jungiklio funkciją „išjungtas” ar „įjungtas” rodo spalva, tai jo statusas tai pat turėtų būti nurodomas tekstu ar piktograma. Galima naudoti daug įvairių spalvų, tačiau reikėtų vengti žalios ir raudonos spalvų, nes žmonėms jas kartais nelengva atskirti.
Bet kokia vaizdinė jungiklių ar valdymo skydelių informacija (susijusi su valdymu ar kitokiomis instrukcijomis) turėtų būti pateikta piktogramomis ir taktiliniais paviršiais.
Daugėja judesio daviklių, kai įrenginys yra aktyvuojamas užfiksavus judėjimą, temperatūros pokytį, balsą, įsilaužimą į elektroninę sistemą ar infraraudonųjų spindulių naudojimą. Tokios aktyvacinės sistemos gali būti naudojamos daugelyje įrenginių: vandens kranuose, šviesos jungikliuose, durų valdyme. Tokiu būdu artėjama prie universalaus dizaino ir tai yra itin svarbu turintiems judėjimo sutrikimų ir sunkiai rankas valdantiems žmonėms.