Abiejų lyčių naudotojams skirti tualetai (dar kitaip jie vadinami neįgaliems žmonėms pritaikytais tualetais) yra suprojektuoti vežimėliuose sėdinčių neįgalių žmonių savarankiškam naudojimui, o taip pat ir žmonių su judėjimo sutrikimais bei visų, kuriems naudojantis tualetu gali prireikti papildomos erdvės, praustuvės ar turėklo, patogumui.
Kambarys turi būti bent 1800 mm pločio ir 2500 mm ilgio. Išdėstymas parodytas šalia esančiame paveikslėlyje. Jeigu yra daugiau nei vienas abiejų lyčių naudotojams skirtas tualetas, tai jų išdėstymas turi būti vienodas.
Praustuvės visiems prieinamuose tualetuose turi būti įrengtos tokiame aukštyje, kad jas lengvai pasiektų sėdintys ant klozeto žmonės. Kriauklė dažniausiai būna nedidelė (maždaug 450 mm x 300 mm), kad netrukdytų manevruoti kabinoje ar pasiekti klozetą. Jei yra daugiau erdvės, galima įrengti didesnę kriauklę. Praustuvė įrengiama tokioje vietoje, kad naudotojai galėtų nusiplauti ir nusisausinti rankas, prieš susitvarkydami savo drabužius.
Muilo ir tualetinio popieriaus dalytuvai taip pat turi būti pasiekiami sėdinčių ant klozeto žmonių. Praustuvės turi būti įrengtos taip, kad jomis galėtų naudotis sėdintieji ir stovintieji žmonės (kraštas turi būti 720 mm – 740 mm virš grindinio paviršiaus). Po praustuve turi likti pakankamai vietos, kad galėtų privažiuoti ir ja pasinaudoti vežimėliuose sėdintys neįgalieji žmonės. Vandentiekio vamzdžiai ir šiukšliadėžės turi būti kuo arčiau sienos, kad liktų kuo daugiau tuščios erdvės po praustuve.
Jeigu čiaupas valdomas tik viena rankenėle, tai ji turi būti įrengta toje pusėje, kurioje yra klozetas. Čiaupas turėtų būti su svirtine arba vertikaliai judinama rankena. Be to, ji gali veikti automatiškai, pavyzdžiui, aktyvavus atstumo jutiklius.
Svarbu, kad priekinę klozeto dalį ir galinę sieną skirtų bent 750 mm tarpas. Šitas tarpas itin reikalingas neįgaliesiems, kurie iš vežimėlio persėda ant klozeto. Tokiu atveju ant klozeto sėdintys neįgalūs žmonės gali laisvai sukiotis į abi puses ir persėdant į vežimėlį, jiems nereikia judėti į priekį ar atgal.
Tualeto unitazai ir bakeliai
Jeigu įrengiami klozetai, kurių bakeliai, dėl priežiūros ar estetikos ypatumų yra paslėpti (sienoje, spintelėje ir pan.), tai jų priekinė dalis turi būti bent 750 mm nuo galinės sienos arba šonuose turi būti pakankamai erdvės, kad neįgalieji žmonės turėtų galimybę patogiai persėsti. Į tualeto erdvę neturėtų išsikišti vamzdžiai. Bet kokie kliuviniai neįgaliems žmonėms gali tapti rimtu išbandymu, be to, jiems gali būti sunkiau pasinaudoti tualeto erdvėje įrengtais turėklais.
Klozeto unitazas turi būti įrengtas tokiame aukštyje, kad juo būtų patogu naudotis visiems; jo plotis turi būti toks, kad sėdintys ant unitazo žmonės galėtų apsivalyti nuo jo nepakildami. Patikimiausiu variantu laikomas toks, kai unitazas nekabinamas prie sienos, o stipriai įtvirtinamas grindyse. Pati sėdynė turi būti stipri ir labai gerai pritvirtinta prie unitazo, kad atitiktų visų galimų naudotojų atsisėdimo variantus. Po unitazu turi likti laisvos erdvės, kad juo galėtų naudotis norintys persėsti iš priekio neįgalūs žmonės. Minėtos laisvos erdvės reikia ir besinaudojantiems tualetu vyrams.
Bakelių dangčiai turi būti tvirtai pritvirtinti, nes kai kurie žmonės sėsdami į juos remsis. Kai kurie dangčiai, naudojantis klozetu, greitai išsiklibina ar net sulūžta, todėl juos reikia patikimai pritvirtinti. Jeigu bakeliai yra pritvirtinti vidutiniame arba aukštesniame lygyje, ar paslepiami, tai turėtų būti įrengiami medžiaga dengti atlošai.
Kuriant tualetų aplinkas, dažniausia dizainerių klaida – netinkamoje vietoje (t. y., arčiau šoninės tualeto kabinos sienos) įrengta vandens nuleidimo rankena. Jeigu rankena įrengiama ne ten, kur būtų patogu pasiekti, naudotojai negalės nuleisti vandens – taip bus pažeisti higienos reikalavimai, tualetų naudotojai gali nemaloniai pasijusti. Svarbu atsiminti, kad vandens nuleidimo rankena būtų įrengta toje pusėje, iš kurios neįgalūs žmonės persėda ant klozeto. Vandens nuleidimo rankena turi būti mentelės formos, kad ja lengvai pasinaudotų žmonės su judesių sutrikimais.
Kai kurie gamintojai siūlo įrenginėti sistemas su dviejų vandens nuleidimo funkcijų mygtukais. Pageidautina, kad dviejų vandens nuleidimo funkcijų sistemos mygtukai būtų įrengiami sienoje (t.y., įrengiama plokštelė su mažesniu ir didesniu mygtukais). Spaudžiamus mygtukus galima valdyti lengvu kumščio ar alkūnės paspaudimu. Įrengiant šiuos mygtukus, reikia pagalvoti, kad jais naudosis neįgalieji, persėdę nuo klozeto į savo vežimėlius, todėl jų įrengimo vieta turi būti itin kruopščiai apsvarstoma. Galima įrengti ir reljefinius mygtukus.
Padidinti, abiejų lyčių naudotojams skirti tualetai su įrengtomis praustuvėmis
Jeigu yra pakankamai vietos, tai įrenginiai turėtų būti projektuojami taip, kad jais galėtų naudotis tiek stovintys, tiek sėdintys žmonės. Padidinti, abiejų lyčių naudotojams skirti tualetai su įrengtomis praustuvėmis turėtų būti 2300 mm pločio ir 2500 mm ilgio, įrenginių išdėstymas pavaizduotas šalia esančiame paveikslėlyje. Tokiame plote įrengiamas dar vienas klozetas kampe ir dar viena, aukščiau pritvirtinta praustuvė. Jeigu pastate yra daugiau nei vienas padidintas, abiejų lyčių naudotojams skirtas tualetas, tai jų išdėstymas turėtų būti vienodas. Toks išdėstymas dažniausiai naudojamas mažesniuose pastatuose, kur, taupant erdvę, yra įrengiamas bent vienas (ar du) tokio tipo tualetas.
Papildomai įrengta praustuvė turi būti didesnė už esančiąją šalia kampinio klozeto, skirtą rankų ar kitų kūno dalių plovimui. Tokioje praustuvėje turėtų būti maišytuvas ir vienas čiaupas su svirtine rankena, arba du svirtinėmis rankenomis valdomi čiaupai: šilto ir šalto vandens. Praustuvė įrengiama 780 mm – 800 mm aukštyje, jį matuojant nuo grindinio paviršiaus iki praustuvės apvado. Tokiu atveju, sėdintys neįgaliųjų vežimėliuose žmonės galės netrukdomi pro ją pravažiuoti. Praustuvė netrukdys persėdantiems iš vežimėlio ant klozeto (ir nuo klozeto į vežimėlį) žmonėms. Muilo dalytuvas ir rankų sausinimo įrenginiai turi būti kuo arčiau praustuvės.
Abiejų lyčių naudotojams skirti tualetai, kuriems reikia pagalbos
Tualetai, kuriuose naudotojams suteikiama reikiama pagalba, dar vadinami pusiasalinės planuotės tualetais. Taip jie pavadinti dėl to, kad tokiuose tualetuose klozetai būna įrengiami per vidurį, o aplink lieka daug laisvos erdvės. Esant tokiai planuotei, vežimėliuose sėdintys neįgalūs žmonės gali persėsti ant klozeto iš visų pusių, be to, lieka pakankamai erdvės pagalbininkams judėti.
Žmogui lengviau persėsti pusiasalinės planuotės tualetuose, nei ten, kur klozetas yra įrengtas kabinos kampe. Tačiau pusiasalinė planuotė būna tik ten, kur persėdantieji žmonės gali sulaukti profesionalios pagalbos: ligoninėse, gyvenamuose namuose ar dienos priežiūros centruose, sporto ar laisvalaikio centruose. Tokiose vietose dirba profesionalūs darbuotojai, kurie turi padėti. Žmonės, kurie gali savarankiškai naudotis kampe įrengtais klozetais, nebūtinai galės naudotis pusiasalinės planuotės tualetais. Savarankiškai pasinaudoti tualetu gali nepavykti dėl to, kad šalia nėra vamzdinių turėklų ar pertvaros.
Bendras tualeto plotas turi būti 2700 mm x 2500 mm. Planuotė parodyta šalia esančiame paveikslėlyje.
Pusiasalinės planuotės tualeto praustuvė turi būti įrengta toliau nuo klozeto. Tikimybė, kad tokiame tualete žmogus plaus rankas vos juo pasinaudojęs, nėra didelė. Jam reikės pakankamai laisvos vietos atsistoti iš nežinia kurios pusės, todėl praustuvė gali būti ir kitoje patalpos pusėje. Praustuvė įrengiama 720 mm – 740 mm virš grindinio paviršiaus, po ja paliekama tuščia erdvė rankas plaunančio žmogaus pėdoms pakišti.
Reikėtų pagalvoti ir apie užuolaidų aplink klozetą įrengimą. Užuolaidos ar užtvaros saugo klozeto naudotojo ir jo pagalbininko privatumą.
Abiejų lyčių naudotojams skirti tualetai su reguliuojamos padėties suoliuku ir keltuvu
Kai kurie judėjimo ar koordinacinių sutrikimų turintys suaugę žmonės ar vaikai, turi būti paguldomi tam, kad slaugytojai juos galėtų aptvarkyti. Guldyti žmonės ant grindinio – nehigieniška. Be to, slaugytojai tokiais atvejais rizikuotų pasitempti nugarą, nes svoris kartais gali būti labai didelis.
Patalpose, kur žmonėms bus teikiama pagalba, turi būti reguliuojamo aukščio suoliukai (dažniausiai tokie suoliukai būna 1800 mm ilgio, pritvirtinti prie sienos ir laisvai išlankstomi); keltuvai, kuriais neįgalūs žmonės persodinami iš vežimėlio ant suoliuko, o nuo jo – į vežimėlį; pusiasalinės planuotės principu įrengti klozetai; popierinių rankšluosčių dalytuvai (popierius turi būti labai platus, kad būtų galima uždengti suoliukus); didelė šiukšliadėžė tamponams ir kitoms higienos priemonių atliekoms sudėti. Jeigu keltuvo neįmanoma pritvirtinti prie sienos, tai reikia įsigyti mobilųjį jo variantą. Aplink klozetą reikėtų įrengti užuolaidą ar kitokią pertvarą.
Patalpa turi būti 3500 mm pločio ir 2500 mm ilgio, o durys turi vertis į išorę. Įrenginiai negali trukdyti vežimėliais manevruojantiems žmonėms. Aplink priežiūros suoliuką turi būti palikta pakankamai vietos slaugytojams judėti.